Solidarizim i Kreut të BFI H. Hfz. Shaqir ef. Fetai për tërmetin në Turqi

Pas tërmetit prej 6.8 ballë që goditi të Premten nënprefekturën Sivrice të rrethit Elazig në rajonin e Izmirit, Kreu i Bashkësisë Fetare Islame H. Hfz. Shaqir ef. Fetai, i cili në emrin e tij personal, në emër të BFI dhe gjithë muslimanëve të vendit ka shprehur dhimbje dhe keqardhje për këtë ngjarje. Në një postim në rrjetet sociale, Kreu i BFI ka thënë se “Zemrat dhe lutjet tona janë me popullin turk”. Ai më tej ka shtuar se: “Me keqardhje të thellë mësuam lajmin për tërmetin katastrofik prej 6.8 ballë të shkallës së Rihterit që kaploi rajonin e Izmirit në Turqi, me një bilanc tragjik, duke marrë jetën e dhjetëra njerëzve, qindra të lënduarve dhe duke lënë me mijëra persona pa strehë mbi kokë.
Në këto momente të vështira, zemrat tona, mendimet dhe lutjet tona janë me të dëmtuarit nga tërmeti, familjet e viktimave dhe me tërë popullin turk. BFI do të vazhdojë ta ndjek këtë situatë nga afër dhe do të jemi në solidaritet të plotë me popullin turk.”

Comments are closed.