[:al]Reisul Ulema në akademinë solemne kushtuar 28 Nëntorit[:]

[:al]Shkup, 28 Nëntor – Për nder të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) nën patronatin e kryetarit të partisë, Ali Ahmeti, ka mbajtur një akademi solemne, në të cilën, në prani të mysafirëve të shumtë, ministra qeveritarë nga partia e Ahmetit dhe diplomatë nga Tirana dhe Prishtina të akredituar në Shkup, Reisul Ulemasë H. Sulejman ef. Rexhepit i shoqëruar me bashkëpunëtorët e vet, ka thënë se, “Sot jemi më mirë se dje, por pres që nesër të jemi më mirë se sot.Ne sot jemi në një situatë që duhet edhe më shumë të punojmë dhe sidomos në këtë prag të këtij 100 vjetori të mbarimit ose mos mbarimit të luftës së Parë Botërore sepse proceset akoma tërësisht janë të pambyllura, të papërfunduara. Ne këtu duhet të mbyllim Marrëveshjen e Prespës që është një çështje goxha e madhe, e përmasave jo vetëm rajonale, por edhe evropiane”, ka theksuar Ali Ahmeti, kryetar i BDI-së.
Ndryshe, 106 vjetori i pavarësisë së Shqipërisë, këtë vit përkon edhe me 110 vjetorin e Kongresit të Manastirit si dhe 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Gjergj Kastriotit, për nder të të cilit 2018-ta është shpallur edhe si viti i Skënderbeut.

[maxgallery id=”10530″][:]

Comments are closed.