AKT I TRISHTUESHËM TERRORIST NË STAMBOLL

(SHQ. МКД. TUR.)

Është tronditës dhe i trishtueshëm lajmi i aktit terrorist në Taksim të Stambollit, ku humbën jetën njerrëz të pafajshëm dhe shumë u plagosën. Terrorizmi është akti më i egër dhe më i shëmtuar që mund t’i ndodhë njerëzimit, është akt kundër vlerës më të lartë të Zotit, që quhet njeri. Jo vetëm që e dënojmë, por duhet mobilizuar gjithçka kundër akteve të këtilla kudo dhe kujdo që i ndodhin. Ngushllime familjeve dhe shtetit turk për viktimat në emër të BFI e RMV dhe në emrin tim. Zoti i mëshiroftë viktimat, ndërsa të plagosurve shërim të shpejtë. Lusim të madhin Zot që akte të këtilla të mos ndodhin kurr në botë, dhe të dhurojë paqe dhe respekt ndaj njerëzve dhe jetës së tyre.
Reisul Ulema
H. Hfz. Shaqir ef. Fetai
***
ТАЖЕН ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ ВО ИСТАНБУЛ
Потресна и тажна беше веста за терористичкиот акт во Таксим, Истанбул, каде невини луѓе ги загубија животите и многумина се повредија. Тероризмот е најдивото и најгрдото дело што може да му се случи на човештвото, тоа е чин против највисоката Божја вредност, која се нарекува човек. Не само што го осудуваме, туку мора се да се мобилизираме против ваквите дела каде и на кого и да му се случат.
Сочувство до семејствата и Турската Држава за жртвите во име на ИВЗ и РСМ и во мое лично име. Господ да ги смилува жртвите, а на повредените што побрзо оздравување. Се молиме на Севишниот Алах такви дела никогаш да не се случуваат во светот и да им даде мир и почит на луѓето и нивните животи.
Реисул Улема
Х. Хфз. Шаќир еф. Фетаи
***
İSTANBUL’DA KANLI TERÖR EYLEMİNİ LANETLİYORUM
Masum insanların hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı İstanbul Taksim’deki terör saldırısı haberi şok edici ve üzücü oldu. Terör, insanlığın başına gelebilecek en vahşi ve en çirkin bir eylemdir. Bu, Allah’ın yarattığı insan denen en mükemmel varlığına karşı yapılan kanlı bir eylemdir. Bu lanetli terör eylemini sadece kınamakla kalmıyor, aynı zamanda nerede ve kime karşı işlenmiş olursa olsun, bu tür eylemleri engellemek için aniden harekete geçmeliyiz.
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği ve şahsım adına vefat edenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türkiye Cumhuriyeti Devletine başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar ihsan etmesini, bu tür terör olayların dünyanın hiçbir yerinde asla tekerrür etmemesini, insanlara ve yaşamlarına barış ve saygıyla yaklaşılmasını Yüce Allah’tan niyaz ederim.
Reisul Uleması
H. Hfz. Şakir ef. FETAİ

Comments are closed.